Dieta wegańska bez dwóch zdań może być całkowicie zdrową, wartościową i wysoce odżywczą dietą. Wiele osób ma jednak spore trudności z jej właściwym zbilansowaniem, jednakże można się tego oczywiście nauczyć. Podstawą diety każdego weganina powinny być zboża (najlepiej te całe, nieoczyszczone i nierafinowane) oraz warzywa i owoce.

O diecie wegańskiej

Przynajmniej jeden produkt z tej grupy powinien wystąpić w każdym wegańskim posiłku. Zboża oraz owoce i warzywa są bowiem źródłami węglowodanów – makroskładników odpowiadających przede wszystkim za dostarczanie organizmowi energii. Warto dodać, że na diecie wegańskiej można spożywać nawet wegetariańskie gołąbki – przepis znajdziesz na stronie www.pikantna.pl.

Co jeszcze warto wrzucić do diety wegańskiej?

Drugi punkt w diecie wegańskiej tworzą rośliny strączkowe, grzyby, orzechy oraz ziarna i nasiona będące źródłami zdrowych tłuszczy – chodzi tu przede wszystkim o siemię lniane, nasiona chia, ale też i pestki dyni oraz ziarna słonecznika. Te artykuły także powinny gościć w codziennej diecie. Są one bardzo dobrymi źródłami zarówno nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i różnorodnych aminokwasów tworzących białka. Do tej grupy wyrobów nierzadko zalicza się również wyroby będące alternatywą dla zwykłego nabiału. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie bowiem wypicia kawy bez dodatku chociażby niewielkiej ilości śmietanki. Tradycyjne mleko mogą więc zastępować napojami roślinnymi, które dieta wegańska bardzo lubi. Takie napoje są smaczne i występują w różnych wariantach. Niekoniecznie trzeba więc zmuszać się do picia mleka sojowego, które akurat ma dość specyficzny smak. To migdałowe czy owsiane znacznie bardziej przypomina klasyczne krowie mleko.

Na tych powyższych produktach dieta wegańska powinna bazować. Co nie oznacza, że za każdym razem musi być ona w stu procentach zdrowa. Znajdzie się w niej miejsce nawet na niewielką ilość cukru, choć akurat ten składnik warto ograniczać i spożywać go jak najrzadziej. Najlepiej nie jeść go częściej niżeli raz czy maksymalnie dwa razy w tygodniu. Potrawy należy też umiejętnie obrabiać termicznie, na ogół je gotując, ewentualnie piekąc.