O diecie ketogenicznej słyszał już pewnie każdy, ale ile tak naprawdę o niej wiemy? Jej założeniem jest ograniczanie węglowodanów i białka, zaś wysoka podaż tłuszczów. Wszytko po to, by przestawić metabolizm w stan ketozy, czyli pobierania energii z tłuszczu, co przyspiesza jego spalanie. Do tego istotne jest pozostawania na deficycie kalorycznym. To niewątpliwie sposób na efektowne odchudzanie. Łatwo można jednak zauważyć, że założenia tej diety są dość sprzeczne z tradycyjną piramidą żywieniową.
Czy zatem dieta keto jest zdrowa?
Wiele badań wykazało, że diety wysokotłuszczowe zapewniają wiele korzyści dla organizmu. Nie tylko pomagają zredukować masę ciała, ale także dodają sporo energii i stymulują pracę mózgu. Jak się okazuje nierzadko są zalecane przez lekarzy i dietetyków. Zawsze warto jednak skonsultować właśnie ze specjalistą wprowadzenie takiej diety.
Dieta ketogeniczna: co jeść, a co ograniczać?
Znając główne założenia diety keto, czas na właściwą selekcje produktów. Prawidłowa dieta zawsze powinna być oparta na produktach wysokojakościowych. Przede wszytkim zaleca się eliminowanie produktów prztwrzonych, a także:
- cukrów – słodyczy, napoji gazowanych i soków słodzonych;
- ziaren – produktów pszennych, kukurydzianych, ryżu, ciast i makaronów,
- skrobii – ziemniaków, czy bananów
- owoców – szczególnie winogron, ananasów, jabłek i pomarańczy;
- produktów light.
Dieta keto powinna natomiast obfitować w ściśle określone produkty. Według artykułu na stronie https://www.keto.pl/ dieta ketogeniczna powinna zawierać:
- mięso – wołowine, wieprzowine, dziczyzne, drób, jagnięcine;
- ryby i owoce morza – makrela, łosoś, sardynki i wszystkie owoce morza;
- jaja – powinny pochodzić od sprawdzonego dostawcy lub chowu ekologicznego;
- naturalne tłuszcze – masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy;
- warzywa – szpinak, brokuły, kalafior, jarmuż, szparagi, bakłażan, oliwki, cukinia, sałata, ogórek, pieczarki, awokado, kapusta, brukselka;
- nabiał – pełnotłuste mleko, śmietane, jogurty;
- orzechy.