Jeśli chodzi o składniki odżywcze, jakie musimy dostarczyć naszemu organizmowi wraz z pożywieniem na szczycie listy powinno być białko. Jest to składnik budulcowy dla naszego organizmu, składający się na wszelkie jego struktury. Odpowiednie białka znajdują się w tkankach mięśni i organów, włosach, czy paznokciach. Białka są również potrzebne podczas produkcji hormonów w naszym ciele oraz różnych enzymów.
Jak więc widać białko jest niezbędne ale skąd je pozyskać?

Produkty zwierzęce z największą porcją białka


Białka w większości powinny się kojarzyć z mięsem. Dokładniej zaś biorąc uwagę, mięsem chudym jak kurczak oraz rybami. Te dwa mięsa zawierają bowiem najwięcej łatwo przyswajalnego białka.

Wielu dietetyków stawia również wysoko jajka na tej liście. Mimo, że zdanie o tym jak często powinno się jeść jajka – a także jakie to powinny być jajka, czy od kury, czy przepiórki – często się zmienia to jedno jest pewne. Jajka są świetnym źródłem protein o dobrej przyswajalności. Mawia się również, że jedno jajko dziennie na przykład do śniadanie, daje porządną dawkę potrzebnych białek, które wspomogą regenerację mięśni oraz usprawniają trawienie.

Produktami pochodzenia zwierzęcego, które również zasługują na uwagę, przez wzgląd na zawartość wapnia jest nabiał, poza mlekiem. Może to zaskoczyć wiele osób, ale mleko zawiera stosunkowo mało białka w porównaniu do takiego jogurtu naturalnego. Najbogatszym produktem nabiałowym pod względem zawartości protein jest zaś żółty ser. Trzeba jednak uważać z jego spożywaniem, ponieważ jest dość kaloryczny.

Białka pochodzenia roślinnego


Rzadko mówi się o białkach pochodzenia roślinnego. Może to wynikać między innymi z tego, że zwykle nie kojarzymy produktów roślinnych z dużą zawartością białek. Ponadto trzeba zauważyć, że białka pochodzące z mięs czy nabiału mają budowę przypominającą białka budujące nasz organizm. Przez to lepiej się przyswajają.

Nie oznacza to jednak, że osoby na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub po prostu ograniczające produkty zwierzęce w diecie muszą cierpieć z powodu braku białek. Trzeba jednak bardziej pilnować diety i produktów po które sięgamy, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę substancji odżywczych.

Spośród produktów roślinnych najwięcej białek posiada soja, soczewica i biała fasola. Warto więc aby częściej pojawiały się w jadłospisie osób nie jedzących mięs, ryb i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Trzeba jednak pamiętać tradycyjnie o różnorodności diety i spożywaniu różnych produktów, aby wszelkie aminokwasy, wchłaniały się poprawnie i poprawnie były przetwarzane w naszym organizmie.