Wraz z nadejściem wiosny, bardziej niż o jakiejkolwiek innej porze roku, jesteśmy szczególnie zainteresowani naszą sylwetką i staramy się zrzucić zbędne kilogramy. Jednak należy pamiętać, że zrównoważona dieta jest o wiele ważniejsza niż to, czy mamy dobrą figurę, czy nie. Najważniejsze jest, aby stosować zdrową dietę, nie po to, aby wyglądać lepiej lub gorzej, ale aby być zdrowym.
Niewłaściwa dieta jest często przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Oto niektóre z naszych złych nawyków żywieniowych, które w dłuższej lub krótszej perspektywie mogą zebrać swoje żniwo.
1. Pomijanie śniadania.
Jako pierwszy posiłek w ciągu dnia, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinno zawierać węglowodany, białka, tłuszcze i witaminy. Nie możemy go pominąć, bo zabraknie nam witamin, by stawić czoła dniu. Ponadto, jeśli nie zjemy śniadania, będziemy odczuwać niepokój podczas pozostałych posiłków.
2. Podjadanie.
Czasami upieramy się, by jeść mniej, niż wymaga tego nasz organizm, a w efekcie ciągle jesteśmy głodni, więc w końcu robimy nalot na lodówkę i zjadamy pierwszą rzecz, jaką znajdziemy. Należy spożywać pięć posiłków dziennie, z których najważniejsze jest śniadanie, następnie obiad, a na końcu lekka kolacja. Pomiędzy tymi posiłkami można wypić jogurt, zjeść kawałek owocu itp.
3. Picie dużej ilości napojów gazowanych.
Napoje gazowane zawierają dużo cukrów i nie należy ich nadużywać. Nawet lekkie napoje tego typu, które mają mniej niż jedną kalorię, nie mają dobrego wpływu, ponieważ zazwyczaj powodują uczucie wzdęcia.
4. Picie za mało wody.
Nasz organizm potrzebuje co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Powinniśmy pić o każdej porze dnia, a nie czekać, aż będziemy spragnieni.
5. Nadużywanie „lekkich” pokarmów.
To prawda, że ten rodzaj żywności zawiera mniej kalorii niż inne normalne pokarmy, ale nie oznacza to, że nie jest tuczący. Logicznym rozwiązaniem jest spożywanie produktów light w takim samym stopniu, w jakim spożywalibyśmy je w przypadku ich braku, ponieważ jeśli będziemy ich nadużywać, również przybierzemy na wadze.
6. Picie napojów alkoholowych.
Oprócz problemów zdrowotnych, jakie może powodować picie napojów alkoholowych, zawierają one dużą ilość kalorii, co powoduje przybieranie na wadze. Mieszanie ich z napojami gazowanymi zwiększa liczbę kalorii.
7. Dieta powinna zawierać wszystkie rodzaje pokarmów: warzywa, owoce, mięso, nabiał.
Nie można nadużywać pewnych pokarmów i rezygnować z innych. Dieta musi być zdrowa i zrównoważona.
8. Zbyt szybkie jedzenie.
Pośpiech nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o jedzenie. Jeśli jemy w pośpiechu, jest bardzo prawdopodobne, że zjemy więcej, niż potrzebuje nasz organizm. Przeżuwaj i jedz powoli, aby ułatwić trawienie, a ponadto szybkie jedzenie zwiększy uczucie sytości.
9. Nadużywanie fast foodów.
Przy naszym tempie życia nie da się czasem uniknąć chodzenia do sieci fast foodów lub kupowania ich w sklepach. Nie jest dobrze, że tego typu jedzenie staje się częścią naszego codziennego menu.
10. Kierowanie się innymi fałszywymi mitami żywieniowymi.
Uważa się, że chleb razowy jest mniej tuczący niż biały. W rzeczywistości oba produkty mają tyle samo kalorii, z tą różnicą, że chleb razowy zawiera znacznie więcej błonnika, który sprawia, że jest bardziej sycący i zalecany w dietach. Jeśli jednak jesz dużo chleba razowego, bo uważasz, że nie jest tuczący, przyjmujesz więcej kalorii i osiągasz efekt odwrotny do zamierzonego.