Cukrzyk, czyli osoba chora na cukrzycę musi mieć opracowany dla siebie jadłospis oparty na indeksie glikemicznym, który od tej pory jest wskaźnikiem w diecie cukrzyka. Spożywana żywność ma bezpośredni wpływ na poziom cukru we krwi i dlatego należy znać skład każdego produktu żywnościowego pod względem zawartości tłuszczów, białka i przede wszystkim co ważne dla cukrzyka węglowodanów.
Zalety indeksu glikemicznego
Dzięki indeksowi glikemicznemu mamy wiedzę na temat produktów i możemy wybierać w swoim jadłospisie te, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie a zwłaszcza wtedy, gdy bezpośrednio działają na nasz organizm, jak jest w przypadku diety cukrzycowej. Już kilkanaście minut po zjedzeniu niewłaściwego posiłku, bo zawierającego zbyt dużo węglowodanów cukrzyk zaczyna czuć się źle, bo jest mu gorąco i poci się, ma mniej siły a czasem staje się również senny. Dlatego chory na cukrzycę musi zwracać uwagę na każdy kęs, który wkłada do ust i na każdy łyk napoju.
Co daje przestrzeganie diety?
Naukowo stwierdzono, że dieta oparta na komponowaniu posiłków o niskim indeksie glikemicznym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i chorób układu krążenia, miażdżycy, przewlekłej choroby nerek, a także nowotworów trzustki. I przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym powodują powolne wchłanianie glukozy i łagodnie przez długi czas podwyższają glikemie i insulinę w organizmie. Natomiast produkty o wysokim indeksie glikemicznym nie są zdrowe i sycące, gdyż bardzo szybko są wchłaniane i szybko trawione. Spożycie ich niemalże natychmiast powoduje wytwarzanie insuliny i zwiększa apetyt.
Jak wygląda idealny posiłek dla cukrzyka?
Człowiekowi, aby mógł on dobrze funkcjonować potrzebna jest energia, która pochodzi z posiłków. Poziom glukozy w naszym organizmie odgrywa ogromną rolę. Glukoza sprawia, że czujemy się pobudzeni, energiczni a gdy jej brak czujemy się ospali, bezsilni i zupełnie bez energii. Lecz ważne jest a zwłaszcza w przypadku stanu pod cukrzycowego lub w przypadku cukrzycy, aby nie przesłodzić swojej krwi. I dlatego najlepiej, gdy każdy posiłek obejmuje wszystkie niezbędne składniki do dobrego funkcjonowania organizmu a na dodatek składa się z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Bo jadłospis oparty na produktach o niskim IG pomaga walczyć z cukrzycą i podnosić jakość swojego życia pomimo pewnych dolegliwości. I tak idealny posiłek dla cukrzyka powinien zawierać kolorowe warzywa, białka, jak i węglowodany, lecz o niskim indeksie glikemicznym.
Co jest głównym źródłem cukrzycy?
Główne źródło cukrzycy typu 2 bierze się głównie z nadwagi i z otyłości. Taki rodzaj cukrzycy wynosi aż 90 % wszystkich cierpiących na taką chorobę. Nadwaga a zwłaszcza otyłość jest nie tylko powodem powstania cukrzycy, lecz również wielu innych chorób a w tym głównie chorób serca. Dla osób z nadwagą i otyłością dieta cukrzycowa jest najwłaściwszą dieta, gdyż opiera się na wartościowym białku i na niskim indeksie glikemicznym. Dieta taka obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza poziom cholesterolu i tym samym ułatwia przepływ krwi, co zapobiega chorobom układu krążenia i miażdżycy. Zmniejsza również tkankę tłuszczową powodując chudnięcie i osiągnięcie szczupłego i atrakcyjnego ciała. A atrakcyjnie, bo szczupło wyglądająca sylwetka w dzisiejszych czasach jest wielkim atutem. Gdy do tego dojdzie aktywność fizyczna, to ruchy staną się elastyczne, płynne i bezproblemowe, co jeszcze bardziej uatrakcyjni osobę jeszcze nie tak dawno borykająca się z nadwaga lub otyłością.